Čo je to alergia?

 

Alergia je abnormálna, prehnaná reakcia nášho imunitného systému, ktorý sa snaží ochrániť naše telo pred látkami, ktoré v skutočnosti nie sú škodlivé a nemali by sme na ne reagovať. Malé častice vznášajúce sa vo vzduchu, prichádzajú do kontaktu s nosom, očami a pľúcami bez akýchkoľvek následkov u zdravých ľudí. Avšak u ľudí predisponovaných k alergii niektoré z týchto častíc, prítomných vo vzduchu (nazývané vzdušné alergény) môžu spustiť alergiu nosa, očí a pľúc.

Práve nosový filter tvorí účinnú bariéru zabraňujúcu preniknutiu alergénov do organizmu a tým eliminuje vznik alergických reakcií.

 

Alergické reakcie v nose sa nazývajú alergická nádcha. Kľúčový prejav nádchy je vodnatá sekrécia z nosa a svrbenie, kýchanie a upchatý nos. U niektorých alergikov môžu alergény spustiť alergickú reakciu očí, ktoré začnú svrbieť, opuchnú viečka a slzia. U iných môže vdýchnutie vzdušných alergénov viesť k astme.

Používanie nosových filtrov zabraňuje vdychovaniu alergénov a nedochádza tak k podráždeniu, ktoré môžu spôsobiť.

 

Medzi prejavy astmy zaraďujeme najmä prejavy dýchacích ciest: kašeľ, hvízdanie / pískanie, pocit tlaku na hrudníku, nepohoda dýchania, skrátený dych a vykašliavanie. Tieto príznaky sú charakteristické, ale nie špecifické pre astmu, čo znamená, že sa môžu vyskytovať i u iných dýchacích ochorení a niektoré z nich dokonca u ochorení srdca. Sú rôzneho trvania, dĺžky a intenzity. Ale dve veci navádzajú na astmu: príznaky sa opakujú, vznikajú pri styku s určitým spúšťacím faktorom.

 

Najrozšírenejším typom alergie je alergia dýchacích ciest a zápal očných spojiviek nazývaný konjunktivitída. Respiračné a očné alergie sa môžu vyskytovať osobitne, jedna po druhej v rôznom čase, alebo súčasne na kratšiu či dlhšiu dobu v závislosti na prítomnosti alergénov vo vzduchu.

 

Nosový filter ako certifikovanú zdravotnícku pomôcku odporúčame najmä osobám trpiacim na alergie. Filter zachytáva nečistoty a alergény obsiahnuté vo vzduchu a zabraňuje tak vzniku nepríjemných alergických príznakov. Nosové filtre vám jednoznačne spríjemnia prežitie rozsiahlych alergických období.

 

Zdroj: www.alergia.sk

 

 

Alergická reakcia

 

Alergická reakcia je vo svojej podstate pomýlená reakcia tela. Pri alergii imunitný systém bojuje proti látkam, ktoré v skutočnosti nepredstavujú pre naše telo žiadne ohrozenie a teda nie sú agresormi, za ktoré ich imunitný systém považuje. Tieto látky sú vo všeobecnosti nazývané alergény. Môžu to byť peľové zrná, roztoče, ktoré žijú v domácom prachu alebo múke, plesne, sekréty zvierat (napr. sliny mačky), potraviny, lieky atď.

 

Nosový filter zachytáva častice už od priemeru jedného mikrónu, medzi ktoré všetky tieto látky - alergény spadajú. Ak sa alergény nedostanú do dýchacej sústavy, nespôsobia vám ani žiadne príznaky a váš život bude podstatne príjemnejší, a to bez zbytočného použitia liekov, ktoré majú z dlhodobého hľadiska nepriaznivé účinky na organizmus.

 

 

Senzibilizácia (alebo prečo nemáte symptómy od prvého kontaktu s látkou, na ktorú ste alergický). Podstatnou informáciou je, že vaše ochorenie vypuklo nejaký čas pred tým ako ste spozorovali nejaké príznaky. Skutočný začiatok bolo prvé stretnutie s alergénom. Počas senzibilizácie neprebieha skutočný boj medzi telom a alergénom. Je to len príprava imunitného systému na boj proti agresorovi pre prípad, že jeho atak bude pretrvávať alebo sa bude opakovať. Senzibilizácia je tichý proces vnútri tela, ktorý sa deje bez akéhokoľvek upozornenia. Môže trvať dni, týždne či mesiace, kým naše telo rozpozná alergén, určí ho za agresora v našom organizme a vytvorí potrebné protilátky pre boj s ním.

 

Dlhodobé pôsobenie alergénov:

 

Ak ste vystavený alergénu počas dlhšieho obdobia, vaše príznaky sa zosilňujú. Je to spôsobené tým, že váš imunitný systém pokračuje v dodávke viacerých protilátok pokúšajúcich sa bojovať proti alergii. Akcia nových buniek na mieste alergického konfliktu zosilňuje príznaky, ktoré pociťujete počas akútneho ataku.

 

Pravidelné používanie nosových filtrov tak dokáže obmedziť aj nežiadúce zosiľňovanie alergických príznakov, pretože organizmus vďaka nim nie je pravidelne vystavovaný vplyvu alergénov.

 

Zdroj: www.alergia.sk

Alergény

 

Čo je to alergén?

 

Alergie sa prejavujú po kontakte organizmu s rôznymi látkami životného prostredia - alergénmi. Alergény nie sú prirodzene agresívne látky. Je dôležité uvedomiť si, že alergény nie sú agresívne častice (ako baktérie či vírusy) a u väčšiny ľudí nespôsobujú žiadne prejavy. Avšak 10-20 % ľudí vďaka anomálii vo fungovaní imunitného systému, ktorý je geneticky daný od narodenia, bude alergény falošne vnímať ako agresívne a bude produkovať obrannú imunitnú reakciu. Abnormálna imunitná reakcia voči alergénom je zodpovedná za mnohoraké prejavy alergického ataku: kýchanie, svrbenie, kašeľ, ťažkosti s dýchaním, začervenanie atď.

 

Typy alergénov

 

Okolo nás existujú tisíce alergénov, ktoré sa líšia svojim pôvodom, štruktúrou či cestou, akou vstupujú do organizmu. Obrovské množstvo alergií je zapríčinených alergénmi vznášajúcimi sa v okolitom vzduchu. Alergény však môžu prísť do kontaktu s telom aj prehltnutím, injekciou alebo priamym kontaktom, či vniknutím cez vonkajší povrch tela (kožu). Vo väčšine prípadov sa alergia prejaví v orgáne, kde prebieha kontakt s alergénom (nádcha a astma - vzdušné alergény, kontaktná dermatitída - kontaktné alergény, tráviaci trakt - potravinové alergény). Avšak niekedy môžu alergény spustiť symptómy v orgánoch vzdialených od miesta kontaktu.

 

Nosový filter ako certifikovaná zdravotnícka pomôcka je primárne určená práve pre zachytávanie vzdušných alergénov, keďže účinný trojvrstvový filter zachytáva všetky z nich a zamedzuje tak nepriaznivým vplyvom a alergickým reakciám, ktoré spôsobujú. Nosové filtre tak dokážu zlepšiť kvalitu života ľudí trpiacich na alergie a dlhodobo bojujúcich s alergickými príznakmi.

 

Vzdušné alergény vo vonkajšom prostredí

 

Vzdušné alergény sú veľmi malé, voľným okom neviditeľné a veľmi ľahké častice, ktoré sa vznášajú vo vzduchu. Najčastejšie prichádzajú do kontaktu s organizmom vdýchnutím - inhaláciou. Preto sa často nazývajú inhalačné alergény. Po vdýchnutí sa tieto častice usadia na výstelke sliznice nosa, priedušiek či pľúc a tak zapríčinia nádchu či astmu. Veľkosť alergénu určí miesto, pokiaľ môže preniknúť: najväčšie a najťažšie častice skončia v nose, zatiaľ čo menšie a ľahšie častice dosiahnu až priedušky či pľúca. Vzdušné alergény spôsobujú predovšetkým alergie dýchacích ciest ako alergická nádcha a astma. Avšak tiež môžu prísť do kontaktu priamo s vonkajšími povrchmi tela ako sú koža a očná spojivka, a tak môžu spôsobiť atopickú dermatitídu, kontaktnú žihľavku alebo alergický zápal očných spojiviek. Alergény prítomné vo vonkajšom a vnútornom prostredí sú rozdielne, hoci sa u ľudí citlivých na rozličné alergény vonkajšieho a vnútorného prostredia prejavujú podobné príznaky.

 

Peľ

 

Peľ je jedným z najčastejších príčin alergie. Je tvorený veľmi malými (mikroskopickými) zrnami, ktoré predstavujú samčie semeno kvitnúcich kvetov. Oplodnenie kvetov predstavuje prenos peľových zŕn z jedného kvetu na druhý. Prenos peľu sa uskutočňuje pomocou hmyzu alebo vtákov či vetrom. Hlavné zdroje alergénneho peľu sú vtrávy, stromy a buriny.

 

- Trávy sú najčastejšou príčinou peľovej alergie na celom svete. Trávy najčastejšie spájané s peľovou alergiou sú: timotejka, mätonoh, reznačka laločnatá, prstnatec, lipnica lúčna.

 

- Stromy: najčastejšie alergénne druhy zahŕňajú brezu, liesku, jelšu, topoľ, olivu, cyprus, dub, gaštan, brest, javor, vlašský orech.

 

- Buriny a kry: Z tejto skupiny rastlín produkuje pravdepodobne najagresívnejší peľ Ambrózia. Jej peľ je najčastejšou príčinou peľovej alergie v Severnej Amerike a stáva sa narastajúcim problémom v Európe. Medzi ďalšie alergénne buriny patrí palina, mrlík, múrovník lekársky, skorocel a buriny z rodiny Compositae atď.

 

V rôznych oblastiach sveta sa nachádzajú rozdielne druhy alergénnych rastlín.

 

Plesne

 

Plesnealebo huby sú veľmi malé žijúce organizmy, odvodené od rodiny húb, ktoré rastú takmer v každom prostredí na zemi okrem polárnych oblastí.

 

Alergia na pleseň je zapríčinená spórami plesní. Sú to veľmi malé častice podobné semienkam rastlín, ktoré sú uvoľňované do vzduchu dospelými hubami v snahe rozmnožiť sa. Na zemi existuje veľké množstvo druhov húb. Nachádzajú sa vo vnútornom aj vo vonkajšom prostredí.

 

Rast húb prebieha počas celého roka, ale rast aj uvoľňovanie spór je veľmi ovplyvňované podmienkami počasia. Ideálne podmienky pre rast a uvoľňovanie spór predstavuje vysoká vlhkosť (>65% relatívnej vlhkosti vzduchu) a teplota medzi 18-32° C. Tieto podmienky sa vyskytujú v tropickom podnebí , kde huby nachádzajú najvhodnejšie prostredie pre rast.

 

Kde rastú plesne?

 

Vnútorné plesne rastú vo vnútri budov, v miestach vysokej vlhkosti ako kúpeľne, pivnice, podkrovie, práčovne a odkladacie priestory. Najčastejšie vnútorné plesne sú druhy Penicillium a Aspergillus.

Vonkajšie plesne rastú hlavne v oblastiach s množstvom rastlín a tiež na rozkladajúcej sa vegetácii, ktorá zabezpečí vlhkosť a potravu potrebnú pre ich rast. Vonkajšie alergénne plesne zahŕňajú druhy Alternaria a Cladosporium.

 

 

Vzdušné alergény vo vnútornom prostredí

 

Najčastejšie vzdušné alergény prítomné vo vzduchu vnútorného prostredia sú roztoče domáceho prachu, zvieracie alergény, vnútorné plesne a šváby. Na rozdiel od vonkajších alergénov vnútorné sú prítomné vo vzduchu počas celého roka. Ak ste na ne alergický, vaše prejavy sa budú pravdepodobne prejavovať počas celého roka

 

Roztoče

 

Domáci prach je komplexná zmes rozličných zložiek, z ktorých je množstvo potenciálnych alergénov ako sú roztoče domáceho prachu, epitélie domácich zvierat, hmyz (šváby) a plesne. Najčastejšie je alergia na domáci prach spôsobená roztočmi. Alergia na roztoče domáceho prachu tvorí približne 25 % všetkých alergií. Alergia je spôsobovaná prevažne dvomi druhmi roztočov, ktoré rastú vo vnútri - Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae. Živia sa odumretými bunkami kože, ktoré sa odlúčili z nášho tela, a ktoré môžu nájsť v hojnom množstve v domácom prachu.

Okrem potravy potrebujú tiež vodu, ktorú berú zo vzduchu a teplé prostredie. Rastú hlavne v oblastiach s vysokou vlhkosťou vzduchu (>75%) a teplotou okolo 25°C.

 

Tip Roztoče neznášajú najmä suché a horúce podmienky (napr. slnečné žiarenie počas suchého letného dňa)!

 

Alergény zvierat

 

Väčšina ľudí alergických na zvieratá verí, že alergény sa nachádzajú v srsti zvierat. V skutočnosti sú alergény zvierat prvotne nachádzané v ich výlučkoch: sliny a šupiny kože sú primárne zdroje alergénov mačiek a psov. U iných zvierat ako morčatá, škrečky či zajace sa alergény nachádzajú v iných druhoch výlučkov (pot, moč či fekálie). Zvieracia srsť sa ľahko kontaminuje týmito sekrétmi. V skutočnosti je to práve toto znečistenie srsti, čo ju robí alergénnou.

Keď sa zviera pohybuje po byte, roznáša kvapôčky slín či iných sekrétov. Tieto kvapky po uschnutí tvoria veľmi jemný prach, ktorý je veľmi ľahký a môže byť rozptýlený vo vzduchu dlhú dobu. Tento jemný alergénny prach môže preniknúť a hromadiť sa hlboko v kobercoch a čalúnenom nábytku.

 

Tip: Tým, že sedíte na pohovke, v kresle či na koberci, kde ležalo predtým zviera, nielenže prichádzate do kontaktu s alergénmi, ktoré tam zviera nechalo, ale ich aj prenesiete na vašom šatstve na iné objekty a časti domu.

 

V podstate existujú dva spôsoby, ako môžete prísť do kontaktu s alergénmi zvierat:

 

priamym kontaktom kože s alergénmi kontaminujúcimi srsť zvieraťa. Vo všeobecnosti to spôsobí reakcie na koži ako sú žihľavka či dokonca vážnejší opuch.

vdýchnutím alebo stykom s alergénmi vznášajúcimi sa vo vzduchu. Tieto kvapky môžu byť spolu so vzduchom vdýchnuté, pristáť na sliznici nosa alebo priedušiek a spôsobiť nádchu alebo astmu. Vzdušné alergény môžu tiež zosadnúť na očnej spojovke a zapríčiniť očnú alergiu.

 

Zdroj: www.alergia.sk

 

Nosový filter E-shop

Predaj univerzálnej pomôcky pre alergikov

www.nosovyfilter.sk