Pozrite si inštruktážne video na použitie nosovej sprchy:

Nosová sprcha - Výplach nosa / nosových dutín

 

Nosová sprcha je pomôcka určená na výplach nosa, resp. výplach nosových dutín, ktorý je vynikajúcou prevenciou proti chronickej nádche, alergii a problémami s dutinami a tiež ideálnou prírodnou cestou ako znížiť opuch sliznice v prípade, že máte opuchnutý nos. Na účel výplachu nosa sa používa slaný roztok s nízkou koncentráciou (1% NaCl), ktorý pôsobí ako dezinfekcia. Z dutín sa ním zároveň vyplavujú rôzne nečistoty a alergény, ako napríklad aj peľ, a tlmia sa tak alergické prejavy.

 

Každý „krčiar“ vám ako najúčinnejší liek nepochybne odporučí obyčajnú slanú vodu, ktorá na rôzne ochorenia pomáha už od nepamäti. Pri angíne je to staré známe kloktanie, ale výplach nosa je vzhľadom na orientáciu dutín trochu zložitejší a nezaobíde sa bez istého nástroja. Presne na tento účel bola navrhnutá nosová sprcha, niekedy kvôli tvaru nazývaná aj Rhino Horn, v preklade nosoroží roh. Práve špeciálny tvar nosovej sprchy zabezpečuje dostatočný tlak, ktorým je roztok vstrekovaný hlboko do nosovej dutiny, ktorú dezinfikuje a odplavuje z nej usadené nečistoty.

 

Chronická – opakovaná nádcha, časté zápaly prínosových dutín alebo nosohltana, ale aj alergia. To sú všetko veľmi bežné problémy, ktoré trápia obrovské množstvo ľudí. Málokto si uvedomuje ako jednoducho si možno pomôcť s pomocou takzvanej nosovej hygieny. Nosová hygiena je čoraz atraktívnejšia, pretože jej účinky sú nespochybniteľné a výsledky v podobe ústupu nepríjemných chronických prejavov sú citeľné veľmi rýchlo. Jedná sa o lokálnu hygienu nosovej sliznice pravidelným vyplachovaním slaným roztokom, ktorý zvyšuje jej odolnosť voči infekciám a alergénom. Každému sú známe napríklad pobyty pri mori, ktoré pôsobia veľmi priaznivo na dýchacie cesty.

 

Je známe, že baktérie a vírusy prežívajú v kyslom prostredí. Soľný roztok mení pH prostredia na zásadité a znemožňuje tak existenciu týchto cudzorodých organizmov, čím pôsobí preventívne voči infekciám. Sliznica nosa musí okrem toho odolávať aj častým teplotným zmenám, nevhodným vlhkostným podmienkam, prachu, smogu, plesniam, alergénom, a pod., takže starostlivosť v podobe nosovej hygieny môže s tým spojené problémy nielen riešiť, ale im aj predchádzať.

 

Nosová sprcha a s ňou spojená nosová hygiena sú úžasne efektívne a jednoduché prostriedky v boji s choroboplodnými zárodkami, pre ktoré sú práve nosové sliznice ideálnou živnou pôdou. Sinusitída, a teda zápalové ochorenie prínosových dutín, je častou komplikáciou infekcie horných dýchacích ciest. Rozšírenie zápalu do okolitých dutín je predpokladom každej rinitídy, teda nádchy. Sinusitída môže byť vírusového, bakteriálneho, mykotického, alergického alebo iného neinfekčného a nealergického pôvodu. Pôvodcom môžu byť takmer všetky respiračné vírusy, anaeróbne baktérie, ale aj kvasinky a plesne. Zápal obvykle vzniká počas infekcie, alebo po alergickej reakcii, keď dochádza tvorbe a hromadeniu hlienu, keďže opuchnutá sliznica bráni jeho odtoku. Vznikajú tak vhodné podmienky pre rast a množenie patogénnych baktérií.

 

Stručná rekapitulácia v otázkach:

 

Pre koho je nosová sprcha vhodná?

Ako prevencia je výplach nosa vhodný skutočne pre každého. Úľavu od pravidelných problémov však pocítite najmä ak bývate často chorý a trápi vás: chronická nádcha (rinitída), problémy s upchatými dutinami, alergia.

 

Je používanie nosovej sprchy bolestivé?

Nie, bolestivé to určite nie je. Prítomnosť vody v nose môže niekto spočiatku vnímať ako nepríjemnú, ale je to len otázka zvyku, podobne ako s kontaktnými šošovkami. Koncentrácia soli v roztoku musí byť nízka, takže nedochádza k žiadnemu podráždeniu sliznice alebo páleniu.

 

Môžem nosovú sprchu plniť bežnou vodou z vodovodu?

Áno, pokiaľ je voda pitná. Pokiaľ nie ste presvedčený o zdravotnej nezávadnosti vody, určite ju pred použitím radšej prevarte.

 

Prečo by som mal veriť, že nosová sprcha mi pomôže?

Liečivé účinky soli sú všeobecne známe a dokázateľné. Soľ sa na podobné účely používa od nepamäti, a to môže potvrdiť každý lekár. Nosová sprcha nie je žiadna pretechnizovaná špecialita alebo prevratná metóda s nadprirodzenými schopnosťami, je to iba pomôcka na jednoduchšiu aplikáciu soľného roztoku do nosových dutín, ktorá je všeobecne odporúčaná.

 

 

Nosová sprcha - Návod na použitie

 

1/ Nosovú sprchu pred prvým použitím preplachujte znútra horúcou vodou (z vodovodu) po dobu aspoň 30 sekúnd a vonkajšiu časť umyte čistiacim prostriedkom na riad. Dbajte na čistotu a hygienu a nosovú sprchu dôkladne umyte v horúcej vode po každom použití.

 

2/ V 200ml (priemerná šálka) pitnej vlažnej vody (cca 37°C) rozpustite 2g morskej soli (približne jedna štvrtina čajovej lyžičky). Použite obyčajnú kuchynskú soľ, nepoužívajte žiadnu náhradu soli ani ochutenú soľ. Je veľmi dôležité dbať na množstvo použitej soli, keďže koncentrácia roztoku NaCl vhodného na dlhodobé vyplachovanie by mala byť približne 0,9%, čo predstavuje izotonický roztok s koncentráciou identickou ako má krvná plazma. Pri problémoch s upchatým nosom alebo opuchnutými sliznicami v nose je krátkodobo možné použiť roztok hypertonický, s nasýtením NaCl 2%, čo predstavuje približne 4 gramy soli na 200ml (objem nosovej sprchy). Použitie hypertonického roztoku môže sliznice podráždiť, preto sa nesmie používať dlhodobo, ale iba jednoúčelovo na uvoľnenie dýchacích ciest. Nikdy nepoužívajte na výplach nosa roztok s vyššou koncentráciou NaCl ako 2%.

 

Odnímte žltý uzáver z kanvičky nosovej sprchy a obsah šálky do nej nalejte. Opätovne nasaďte žltý uzáver. Uzáver je opatrený malou dierkou, ktorá slúži na uvoľnenie priechodu vzduchu, čo umožňuje plynulý prietok vody bez tvorby vzduchových bublín.

 

3/ Hlavu mierne nakloňte dopredu a zároveň na jednu stranu, k vyššie položenej nosovej dierke jemne priložte užší koniec kanvičky nosovej sprchy a postupným zdvíhaním jej druhého konca nalievajte vlažnú slanú vodu do nozdry, resp. do nosových dutín. Voda by mala prejsť nosovými dutinami, čím zabezpečí ich dezinfekciu, a následne vytekať cez druhú nozdru. Do jednej nosovej dierky pomaly vylejte približne polovicu obsahu nádoby a rovnaký postup zopakujte na druhej strane. Pokiaľ by ste cítili, že voda steká aj do ústnej dutiny, nakloňte hlavu o trochu viac dopredu.

 

4/ Po dokončení výplachu si nos niekoľkokrát jemne vysmrkajte, čím odstránite zvyšok vody a nečistôt. Výsledkom budú čisté dutiny zbavené prachu, peľu a iných cudzorodých častíc, uvoľnené sliznice, skvelý pocit a lepšie dýchanie.

 

Upozornenia:

Počas výplachu nosa dýchajte ústami a regulujte prietok vody tak, aby nedošlo k prípadnému diskomfortu alebo duseniu.

Pocit prietoku slaného roztoku cez nosové dutiny môže byť spočiatku trochu zvláštny, dá sa naň však veľmi rýchlo a bez problémov zvyknúť. Výplach nemôže byť v žiadnom prípade bolestivý a nemá spôsobovať ani žiadne vedľajšie alebo následné nepríjemné reakcie. Ak by ste podobné problémy pri použití zaregistrovali, nosovú sprchu ďalej nepoužívajte a oznámte ich vášmu lekárovi.

Aby ste predišli prípadnému podráždeniu slizníc, ktoré sa prejavuje nepríjemným pálením, dbajte na správnu koncentráciu soli definovanú v bode 2. Aj keď by si niekto mohol myslieť, že viac pridanej soli urobí „väčší kus roboty“ a čistenie bude účinnejšie, nie je tomu tak a efekt by bol práve opačný.

Pacienti s chorobami nosa alebo prínosových dutín ciest musia s plánovaným použitím nosovej sprchy najprv oboznámiť svojho lekára a následne sa riadiť jeho pokynmi.

 

 

Nosový filter E-shop

Predaj univerzálnej pomôcky pre alergikov

www.nosovyfilter.sk